בחירת שפה: english hebrew

מידע על מחלות

ילדים עם סוכרת סוג 1

ילדים עם סוכרת

מסוג 1   1Diabetes mellitus type  

מחלה סוכרת סוג 1 שמופיעה מסיבה לא ידועה, יש כנראה איזה גורם גנטי כי לעיתיים יש יותר מילד אחד במשפחה אשר חולה במחלת סוכרת סוג 1 לילדים. מופיעה כתוצאה מהרס של תאים המייצרים אינסולין בלבלב, וכך נגרמת הפסקה בהפרשתו. אחד התפקידים של ההורמון הינו בקרת רמת הסוכר בדם. מאפשר כניסת סוכר לתאים, בעת הזדקקותם לו, כדי ליצור אנרגיה ובנייה של חומרי תשמורת בתא. סוכרת סוג 1 אינה שכיחה רק אצל ילדים ישנה גם סוכרת סוג 1 למבוגרים.

המחלה מתאפיינת בריכוז גבוה שלסוכר בדם ובשתן. התסמינים של הסוכרת קשורים לרמות הגבוהות של הסוכר בדם. כאשר ריכוז הסוכר בדם עולה מעל הרמה התקינה (בצום עד 126 ), הוא חודר לשתן, ואז הכליות מפרישות מים כדי למהול את כמויות הסוכר ולכן תסמין ראשון הוא מתן עודף שתן וצמאון רב. בהמשך מופיעה ירידה מהירה במשקל ותחושת רעב מופרזת. תסמינים נוספים הם טשטוש ראיה, נטייה לנמנום, בחילות, ירידה בסיבולת במהלך פעילות גופנית.

מצבים מסוכנים בילדים החולים בסוכרת סוג 1 הינם:

1.סוכר מאד גבוה שבמקרים מסויימים יכולים לגרום לתסמונת קשה ומסכנת חיים, דבר זה יכול להופיע בעיקר בתחילת המחלה או במצבים בהם הגוף מאד בדחק (כמו במהלך מחלות חום לדוגמא)

2.ירידה פתאמית של הסוכר לרוב בגלל חוסר איזון באכילה, מתן אינסולין (לדוגמא בפעילות גופנית אינטנסיבית ללא התאמה של מתן אינסולין בכמות מספקת– מצב שיכול להיות שכיח במסגרת מחנות של שמחה לילד) מדובר במצב קשה מסכן חיים, הדורש התערבות מיידית!!!!! לעיתים מצבי ירידת סוכר מופיעים בלילה כך שיש ילדים שזקוקים למדידה נוספת לקראת 03:00

3.חוסר איזון בכלל היכול לגרום לנזקים בהרבה מאד איברים – לב, כליות, עיניים – סיבוכים לטווח ארוך.

סימנים של היפו (ירידה פתאומית של סוכר): סוכר מתחת ל60 – על אף שבילדים סכרתיים לעיתים אינם מרגישים טוב גם שהסוכר הינו 80-90

עצבנות, הזעת יתר, רעד, חוורון, הרחבת עישונים, נמול, תחושה של רעב וכאבי בטן, כאבי ראש, בחילה, עייפות, קושי בחשיבה, בלבול, קושי בדיבור, שינויי התנהגות בעיקר לשלילה, בכי, פרכוס, ירידה במצב ההכרה עד לאובדן הכרה.

דגשים: לדאוג לארוחות מסודרות, למדוד סוכר בבוקר בצום לפני הארוחה ושעתיים אחרי כל ארוחה, לפני כל פעילות ספורטיבית, בכל מצב שהילד נראה שונה או מוזר, לא לדלג על מתן טיפול תרופתי, להקפיד להביא ציוד מתאים לכל מקום.

 
למי מתאימה העמותה שמחה לילד - לחץ כאן


טופס בקשת הצטרפות לפעילות עמותת שמחה לילד

  

לפרטים נוספים ויצירת קשר:
שמחה לילד - מספר העמותה 580422715 | תנאי שימוש באתר