בחירת שפה: english hebrew

מידע על מחלות

אסטמה

אסטמה Asthma

אסטמה, או בשמה העברי "קצרת" היא מחלה נשימתית נפוצה יחסית במיוחד בקרב צעירים וילדים. דרכי האוויר שלנו הן צינורות שדרכן עובר האוויר בדרכו לריאות ובחזרה לסביבה החיצונית, וכמו כל צינור הם נוטים להיסתם ולהצר במקרה ומשהו חוסם אותם. הגוף פיתח מספר מנגנונים כדי לאפשר לדרכי האוויר להיות פתוחים לאוויר הנכנס והיוצא. בחולי אסתמה, מנגנונים אלה נוטים להשתבש וכך צינורות האוויר או הברונכוסים של הילד מתמלאים בריר צמיג ומתכווצים. מי שחולה באסתמה לא תמיד נמצא במצב מסוכן זה, אך הוא בעל נטייה להיכנס למצבים של קוצר נשימה עקב בעיה של מעבר אוויר.  אותה נטייה מתבטאת בהתקפים שבהם הילד מתחיל להתנשם בכבדות ובדרך כלל בקצב מהיר מאוד. ההתקפים יכולים להתעורר מהר מאוד או להיות ממושכים ואיטים, לעיתים ההתקף הוא קשה עד כדי דום נשימה ולעתים יתבטא רק בשיעול ממושך.

טיפול וסיוע באסטמה ילדים

איך מטפלים?כמו כל מחלה גם סיוע לילדים עם אסטמה, יכול להיות שונה מאוד מילד לילד, ילדים מסוימים יחוו רק התקפים קלים לעיתים רחוקות- ועל כן יטפלו בעצמם על ידי שאיפה אחת או שניים ממשאף מיוחד עם תרופה. לעומת זאת, ילדים עם אסטמה קשה יצטרכו לקבל תרופות קבועות שימנעו מהם להיכנס להתקפים קשים וממושכים.

ניהול מחלת אסטמה בילדים והטיפול בה נשענים על שלושה נדבכים:
1.מעקב שגרתי אחר תלונות נשימתיות ותפקודי ריאות.
2.שליטה והרחקה של גורמי סיכון סביבתיים.
3.במידת הצורך- טיפול תרופתי מתאים.
אסטמה בילדים היא מחלה שמתבטאת בתקופות רגיעה וביניהן התקפים. מטרות הטיפול במחלה הן להפחית התקפים של קוצר נשימה ואת ההגבלות בחיי היומיום בעקבותיהם, להפחית אשפוזים ולמנוע נזק בלתי הפיך לרקמת הריאה.
 
חשוב להבין שהטיפול במחלה הוא בעיקרו מניעתי – המשמעות היא:

1.הקפדה על רישום מסודר של תסמינים נשימתיים בבית- כמו שיעול, קוצר נשימה מעיר משינה, נחיצות השימוש במשאף.
2.הקפדה על שימוש בתרופות קבועות שניתנו ע"י הרופא גם כשמרגישים טוב.
3.ביקורי מעקב אצל הרופא המטפל, גם כשמרגישים טוב.

גורמי הסיכון הסביבתיים (ייתכן והרופא יכלול תחת השם "טריגרים") יכולים להיות מגוונים. הנפוצים יותר הם- אבק, פרוות חיות מחמד, עשן סיגריות, מאמץ גופני ניכר ועוד.

הטיפול התרופתי באסטמה ניתן בשיטת ה"מדרגות"- עלייה בחוזק, כמות ומינון התרופות לפי חומרת התלונות, כאשר לכל ילד מותאם טיפול תרופתי אישי בהתאם לאופי ורמת מחלתו. אם הטיפול הקיים לא מספיק על מנת למנוע התקפים רבים או החמרה של ההתקפים- תהיה עליית "מדרגה" נוספת.

התרופות הניתנות לטיפול או סיוע לילדים עם אסטמה של העור נועדו להפחית תלונות נשימתיות, למנוע התקפים נשימתיים ובכך לשפר את איכות החיים של הילד ולמנוע נזקים ארוכי טווח.

התרופות ניתנות בדרך של משאפים, סירופים או כדורים לבליעה, ומתחלקות לשני סוגים:
תרופות להקלה מיידית- הניתנות בזמן התקף על מנת לשפר את המצב תוך דקות.
תרופות לטיפול ארוך טווח- הניתנות באופן יומיומי על מנת לשלוט במחלה.

למי מתאימה העמותה - לחץ כאן


טופס בקשת הצטרפות לפעילות עמותת שמחה לילד

 


 

לפרטים נוספים ויצירת קשר:
שמחה לילד - מספר העמותה 580422715 | תנאי שימוש באתר