בחירת שפה: english hebrew

מידע על מחלות

טיפול רגשי בילדים בעלי מוגבלויות

נידוי חברתי אצל ילדים גורם למצוקה קשה

בני האדם הם חייה חברתית. לכן, כאשר המעמד שלנו בתוך החברה נפגע, אנחנו באופן מיידי חשים מצוקה גדולה. מבוגרים, להם חיי חברה אשר מורכבים משותפים לעבודה, חברים ומשפחה, יש מספר גדול של מעגלים חברתיים, ולכן היכולת שלהם להתמודד עם נידוי חברתי באחת מהקבוצות היא יחסית גדולה. אצל ילדים המצב שונה. עבור הילד, המעגל החברתי בכיתה הוא מצומצם, ומורכב מילדים שכולם מכירים זה את זה. ההיכרות בין הילדים גורמת לנידוי חברתי אצל ילדים להיות חמור במיוחד, מאחר ועבור הילד הנידוי מקיף את כלל עולמו החברתי. חשוב מאוד לנסות לסייע לילד להתמודד עם נידוי, ולא לתת לעניין לחלוף מעצמו.

 

איך נוכל לסייע לילד עם בעיות חברתיות?

חשוב מאוד לטפל בילד אשר עובר נידוי חברתי. סיוע לילד עם בעיות חברתיות הוא דרוש כדי לאפשר לו לשקם את מעמדו, לשפר את מצב הרוח שלו, ולמנוע צלקת רגשית אשר תקשה עליו לקיים קשרים חברתיים בעתיד ותפגע בביטחונו העצמי. הדרכים הנפוצות לסיוע לילד עם בעיות חברתיות כוללות בין השאר:

·        טיפול רגשי: טיפול רגשי בילדים הוא מורכב יותר, מאחר ולילדים פחות כלים להביע את עצמם בצורה מילולית. עם זאת, הטיפול הרגשי בילדים הוא חלק חשוב ביותר מתהליך ההחלמה, מאחר והוא מאפשר לילד להיפתח ולדבר על המצוקות שלו. העובדה שהדברים לא נשמרים בבטן מסייעת לתהליך ההחלמה הרגשי, ומונעת היווצרות פגיעה עתידית בביטחון העצמי.

·        יצירת מסגרות חברתיות נוספות: חשוב מאוד לאפשר לילד להבין שהמסגרת החברתית בה הוא נמצא היא איננה היחידה. הקניית מיומנויות חברתיות במסגרת אחרת, לדוגמא חוג ספורט או נגינה, תאפשר לילד ליצור חברים חדשים ולתרגל מיומנויות חברתיות על דף חלק מבחינת המעמד שלו.

·        שיפור ביטחון עצמי: הביטחון העצמי של ילד הסובל מנידוי עלול בהחלט להיות מרוסק. הנידוי החברתי עלול להיות מלווה בקללות הסובבות סביב המראה החיצוני, היכולות השכליות ועוד. לכן, חשוב מאוד לנסות ולשפר את ביטחונו העצמי של הילד. הורים הצועקים הנחיות כאשר הילד מספר להם על מצבו החברתי עלולים ליצור נזק נוסף, מאחר והם מגבירים את התסכול העצמי שלו ופוגעים עוד בביטחונו העצמי המעורער.

 

חשוב לנטר את הרשתות החברתיות

הרשתות החברתיות והפלאפונים, הפכו את הנידוי החברתי לחמור אפילו יותר. במקום שיישאר בכיתה, הנידוי החברתי ממשיך עם הילד אל ביתו הפרטי, ואל החדר המוגן שלו דרך ווטסאפ, פייסבוק ועוד. חשוב מאוד לנטר את השימוש שעושה הילד ברשתות החברתיות, ולחפש סימנים לכך שהוא סובל מחרם חברתי. יש לשמור על זכות הילד לפרטיות, אבל להסביר לו שאתם חייבים להיות מודעים למה שקורה גם במרחב הזה, כך שתוכלו להיות רגישים למצבו החברתי, ולדעת לתת טיפול מהיר, יעיל ומוקדם.

לפרטים נוספים ויצירת קשר:
שמחה לילד - מספר העמותה 580422715 | תנאי שימוש באתר