frenchitalianisraelenglish

פרוייקט החונכות האישית

לידה של ילד עם צרכים מיוחדים, מחלה או פגיעה של ילד במהלך החיים, כרוכים בתהליך ממושך של התמודדויות, לחצים ומשברים ופעמים רבות ההורים כורעים תחת הנטל. מעבר לקשיי ההתמודדות עם המחלה, ילדים אלו סובלים לא פעם מבידוד חברתי בשל שונותם החיצונית ובשל הטיפולים הרפואיים הרבים והממושכים, אשר מתנתקים אותם מן הסביבה החברתית.

פרויקט החונכות האישית הוא פרויקט הדגל של העמותה, ומטרתו ללוות ילדים אלו ולסייע להם לאורך כל השנה.
הפרוייקט מספק לילדים החולים מסגרת חברתית תומכת, מלווה ומעניק כלים להשתלבות מיטבית בקהילה נורמטיבית.
במסגרת פרויקט זה, מותאם לכל אחד מהילדים חונך אישי המלווה אותו לאורך השנה על בסיס שבועי קבוע בבית, בביקורים שוטפים בבית החולים וכן בליווי הילד במהלך מסיבות, ימי כיף ומחנות של "שמחה לילד". קשר מיוחד זה תורם רבות לשגרת החיים של הילד החולה ולבני משפחתו.
הקשר בין החניך לחונך משפיע לא רק על היבטים נפשיים וחברתיים אצל הילד אלא אף תורם למצבו הרפואי של הילד. הוא מאפשר לילד להתמודד עם המחלה מתוך כוחות חיוביים.

קבוצת חונכות- החניך והחונך משתייכים לקבוצת חונכות אשר מקנה לילד מסגרת חברתית ייחודית וקבועה אליה הוא משתייך.
את כל אחת מקבוצות החונכות מלווה רכז קבוצה המודרך על ידי עובדת סוציאלית
מידי חודש וחצי מתקיימת פעילות קבוצתית המהווה הזדמנות ליצירת קשרים חברתיים בין החניכים ולחיזוק השייכות לקבוצה ולמטרותיה. פעמיים בשנה, בחורף ובקיץ, יוצאים החניכים והחונכים למחנות אטרקטיביים, מהנים וייחודיים, להם מצפים החניכים במשך כל השנה.

קהל יעד:
• ילדים החולים במחלות כרוניות או גנטיות
• ילדים בעלי קשיי תפקוד והסתגלות על רקע תסמונות נדירות
• ילדים הסובלים מנכות פיזית
• ילדים בתהליך שיקומי ארוך מתאונות דרכים ופיגועי טרור

גיל הילדים:
בפרויקט זה משתתפים ילדים בגילאי 6-18 על פי החלוקה הבאה:

גילאי 6 עד 12 : מחולקים לקבוצות בנים וקבוצות בנות

גילאי 12 עד 16 : מחולקים לקבוצות בנים וקבוצות בנות

גילאי 16 עד 18: קבוצת בוגרים וקבוצת בוגרות- קבוצה משימתית והכנה לחיים.

קבוצת בוגרים – קבוצת הכנה לחיים:קבוצת הבוגרים פועלת במתכונת זהה לפרויקט החונכות האישית, ובנוסף על כך, ישנן מטרות ומאפיינים נוספים הייחודיים לקבוצת הבוגרים- קבוצה זו הינה "קבוצה משימתית". במסגרתה משולבים החניכים בעשייה למען החניכים הצעירים שבעמותה, זאת בהתאם ליכולותיהם ותוך שמירה על מתן מקום ומענה לציפיותיהם ביחס לעשייה זו. לרוב החניכים מתנדבים בבתי החולים, מבקרים חניכים מאושפזים, מסייעים בארגון אירועי העמותה, מארגנים מסיבות ימי הולדת לחניכים אחרים ועוד. גיל החניכים ועמידתם פסיעה אחת טרם היציאה לעולם המבוגרים מצריכה עבודת הכנה לחיים. רכז הקבוצה ועובדת סוציאלית של העמותה עובדים עם החניכים לאורך השנה על ההכנה לשלב זה, קיימת עשייה מהותית וטיפולית סביב על ההיבטים הכרוכים בכך- ערך עצמי ודימוי עצמי, גיבוש הזהות, דו שיח עם השונות והמגבלה, תקשורת בין אישית, קשרים זוגיים, תפיסת מקום בחברה, כישורי חיים, גיבוש עצמאות ותכניות לעתיד.

מציאת מסגרות המשכיות ומקומות עבודה לחניכים מעל גיל 18- יחד עם כל אחד מהחניכים נעשה בירור אישי במטרה לכוון ולסייע במציאת מסגרת מתאימה והשתלבות בה. אנו עובדים בשיתוף פעולה עם האגודה להתנדבות בעם (שירות לאומי), עם צה"ל (מדור מתנדבים) ועם מכללות להשכלה גבוהה.

במסגרת העמותה כיום פעילות כ- 220 חונכויות המחולקות ל - 15 קבוצות.

"אין ספק שחשוב להוציא את הילדים לטיולים וימי כיף מדי פעם, אבל התרופה האמיתית לילדים ללא ספק - זו הקביעות והקשר היומיומי עם החונך האישי..." - מספרת אמא של חניך.

 

חדשות ועדכונים

contact_banner

תו מידות

עיגול לטובה